«Bulgarian chess summer 2018». Огляд

«Журналістикою є тільки те, що хтось не хотів би бачити опублікованим. Все інше – піар». Д.Оруелл
В матеріалі представлена суб’єктивна точка зору співорганізатора літньо-шахових зборів у Болгарії Андрія Штукуна
З 20 червня по 02 липня 2018 р. в міжнародному молодіжному центрі «Happy Land», м.Сонячний Берег, Болгарія пройшли літньо-шахові збори «Bulgarian chess summer». В даному огляді розповім про свої враження як організатора, аніматора, тренера. Заради збереження точності подій і яскравості вражень, постараюсь бути максимально відвертим.
  1. ЗАРОДЖЕННЯ ІДЕЇ
Наприкінці січня 2018 року мені зателефонувала з Болгарії куратор готелю «Happy Land» Віра Олександрівна Александрова. Ми з нею добре знайомі, так як літом 2013-2014 я мав честь працювати аніматором даного готелю. Віра Олександрівна сказала, що бачила в соцмережах та на сайтах нашу шахову діяльність, в тому числі і шахові табори; запропонувала організувати та провести все це в Хеппі Ленді.
По правді сказати, ця ідея в мене особисто з’явилась ще 2 роки тому, проте я не бачив шляхів її реалізації. Причина – відсутність фінансової можливості в переважної більшості шахістів Житомирщини оплатити такий відпочинок ціною в 350 євро. Ймовірно 5-8 учасників нашої області могли б це собі дозволити, проте для набору групи цього недостатньо. Хоча в принципі на Житомирщині шахова спільнота унікальна – в супербюджетних 12-денних тренувальних зборах в літньому таборі Чуднівського району вартістю 2000 грн (при тому, що в турнірах були грошові призи, якими можна було повернути навіть ці затрачені кошти) участь взяли лише 10 шахістів.
Рік тому я пообіцяв Олександру Івановичу Рибченку, тренеру шахового клубу «Бригантина», м.Київ, допомогти з організацією та проведенням шахового табору в Кирилівці, де «Бригантина» вже двічі проводила табір в минулих роках. Проведення Кирилівки планувалось на червень, а в липні-серпні Олександр Іванович запланував взяти відпустку і потратити її на лікування. Саме з цієї причини не проводиться цього літа шаховий табір у Трощі, оскільки «Бригантина» не приїде, а заради 10 шахістів Житомирської області «піднімати» всю владу та спонсорів Чуднівщини виглядало б комічно.
Оцінивши пропозицію з Болгарії, я зателефонував київському тренеру і запропонував замість Кирилівки організувати табір в Болгарії, в провіреному готелі з шикарною територією та сервісом. Відразу зазначив, що набір групи лягає на Київ, так як Житомирщина навряд поїде. Олександр Іванович ідею підтримав і сказав «запускати корабель у плавання».
Далі простіше: є попит – буде і пропозиція! Я узгодив з готелем цінову політику, анімаційна програма з нашим досвідом вже не потребувала зайвих зусиль, а з дорогою, страхуванням, документами Віра Олександрівна порекомендувала вирішувати питання з Наталією Володимирівною Пивовар, котра має державну ліцензію та вже 7 років організовує та возить групи на відпочинок до Болгарії. Таким чином, обов’язки чітко були розділені:
Рибченко Олександр Іванович – набір групи, збір авансів, проведення батьківських зборів тощо.
Н.В. Пивовар
Штукун Андрій Валентинович – організаторська робота, узгодження всіх питань по ціні, детальний анонс літньо-шахових зборів в інтернеті, складання цікавої анімаційної програми та її проведення.
Пивовар Наталія Володимирівна – організаційні питання з документами, медичне страхування, проїзд та перерахування авансів до готелю для бронювання місць.
«ОБМАНЧИВАЯ ЛЕГКОСТЬ БЫТИЯ»
Так як організовувавсь шаховий табір за кордоном вперше, нами були допущені серйозні помилки, через котрі ми, як організатори, власне і постраждали:
а) з Наталією Пивовар не заключався ніякий письмовий договір про співпрацю, домовленість носила «джентльменський характер». Всі питання по її зоні відповідальності обговорювались по телефону, вона фахово і зі знанням справи на все відповідала. Всі її вимоги по перерахуванню авансів ми виконували. Я особисто був впевненим, що по зоні відповідальності Наталії все буде чітко, а свій дохід за надані послуги, Наталія Володимирівна візьме з зібраних авансів. Серйозність даної помилки стала зрозумілою в дорозі (про ці події буде описано нижче).
б) Олександр Іванович не заключав письмовий договір з батьками, в якому б крім деталей поїздки, зокрема було прописано, що «аванси у випадку відмови від поїздки повертатись не будуть». В результаті коли кошти за бронювання місць в готелі та проїзд були переведені, почались відмови від поїздки. Спочатку за 2 тижні до поїздки відмовилась одна людина, а потім з самого ранку, в день від’їзду, прийшла мама і забрала кошти за цілу сім’ю у складі трьох чоловік. Переведемо для ясності це на мову фінансів: 4 людини Х 120 євро (аванс) = 480 євро. Додамо сюди 170 євро, котрі були заздалегідь потрачені на закупівлю реквізиту, призів, розробку логотипу. Таким чином, ще не виїхавши з Києва, перед нами вже маячили збитки в розмірі 650 євро.
В ціну путівки звісно було закладено 20 євро за роботу, підготовку та закупівлю необхідного реквізиту. Тобто 600 євро ми б могли отримати, якби все пройшло чітко. Проте діватись вже було нікуди і потрібно було якісно робити свою роботу на перспективу. Та й зрештою сам відпочинок в сонячній Болгарії ніхто не відміняв.
ДОРОГА АБО «ЛОЖКА ДЬОГТЮ В БОЧЦІ МЕДУ»
2О червня о 5 годині ранку більшість учасників зібрались з речами біля клубу «Бригантина» і один з батьків вивіз всіх на Голосіївську площу для посадки на автобус до Болгарії. Фірма-перевізник, котру для нас обрала Наталія повністю відповідала змісту послуг, котрі надає – «SHANS TUR» (Это в смысле он дает шансы отдохнуть, но небольшие), запам’ятайте цю назву!
Автобус насторожував з самого початку – без телевізора і музики (коли її спробували включити був страшний тріск і хрипіння, для збереження здоров’я виключили). А їхати ж цілу добу, що не так і просто.
За 50 кілометрів до Одеси автобус обламався, водії пішли його лагодити, ніби полагодили і проїхали ще якихось пару кілометрів, як він зупинивсь повторно. Стояння автобуса розтягнулось на 5 годин. Це в літню спеку, де лише ми і поле. В автобусі повно дітей, деякі почали плакати. Ситуація ставала критичною. Опис подій надам постом з «facebook» одного з туристів автобуса:
Artem Araratik Oganesan: «Друзья сейчас я расскажу вам весёлую историю как мы едем в прекрасную Болгарию. И так началось всё чуть раньше, но начну все с 7:00 когда мы тронулись. Начало поездки было отличное мы уселись, я немного вздремнул и даже перекусил. В районе 12:00 у нас поломался автобус. Ну всё бывает, полчаса под палящим солнышком и вроде опять поехали. Проехали мы около киллометра и опять наш железный конь отказался нас везти. На этот раз ремонт занял около 1,5 часа но шланг бензонасоса был заменен и мы помчались. Через минут 20 отказало что то ещё и мы опять прижались к обочине. На этот раз накрылся топливной фильтр. Было это за 55 км до Одессы. Народ начал возмущаться не по-детски, начали вызывать полицию, СМИ и конечно оператора нашего прекрасного тура. Ремонт длился долго часа три. Причём очень умные водителя сказали: “через час нам из города привезут фильтр и мы без проблем доедем до Болгарии”. Я конечно не шарю в автомеханике но если накрылся топливной фильтр, то одной замены мало, надо чистить и продувать всю систему. Ну я не механик я молчу и тихо сплю в свои заложенные потом и сухим жарким воздухом ноздри. О чудо! приехал фильтр, всё поменяли и поехали. Вода у людей заканчивается, ту что привёз парень с фильтром разобрали в две секунды. Но мы едем, проезжаем лиман и опять ломаемся на подъёме в горку. Народ начинает отстаивать свои права опять вызываем полицию, которая не приехала первый раз. Они должны были зафиксировать факт поломки, чтоб перевозчик вернул нам деньги или выслал другой автобус, но видимо дирекция «SHANS TUR» сказала водителям не признавать факт поломки. И они опять на протяжении 3 часов делали вид что ремонтируют автобус. Каким-то чудом к нам приехали парень с девочкой, волонтёры из организации «Монстры». Огромное им спасибо, ребята привезли много воды и даже пряники. Полиции так и не видно хотя в десяти км от нас КП. В общем через ребят связались с мэрией города Одесса, наконец-то приехали доблестные полицейские, которые сказали что не могут сделать то что мы их просим. Ну то фигня. Мер и волонтёры пригнали за нами автобус, привезли нас в пансионат, где нас покормили и дали возможность отдохнуть. Власти и волонтёры предоставили новый автобус который только к 23:00 приехал за нами но спасибо им за это. Ибо болгарский перевозчик сказал что первый автобус поломался из-за некачественной соляры на заправке «Marshall». Меня как водителя интересует вопрос, если я в другой стране и тут не нахожу интернациональные заправки типа Вог, Сокар и тд я не рискну заправлять свой автомобиль самым дешевым топливом. В общем тем кто дочитал спасибо, простите за орфографию и грамматику. Одесским властям, волонтёрам и всем кто нам помогал огромное спасибо. Ребята будьте осторожны и не стесняйтесь помогать людям в беде, добро всегда вернётся».
Дорога «Київ – Happy Land» = 40 годин!!!  Це було непросто. Для порівняння, коли я повертався до України автобусом одеського перевізника, то приїхали за 17 годин (правда не до Києва, а до Одеси).
Якщо відкинути в сторону весь трагізм ситуації, то я особисто виніс декілька цінних висновків. Поділюсь ними з читачами:
«Капіталізація сучасного світу»
Багато перевізників переводять все на гроші і рахують прибутки, не надто переймаючись якістю наданих послуг. Коли з нашої групи відмовились 4 людини їхати, то турфірма на їх місце оперативно укомплектувала інших (не повертаючи заплачені аванси звісно). А коли сталась поломка автобуса, запасного і оперативного варіанту дій у фірми не було на випадок форс-мажору. Для таких бізнесменів доречні слова Е.Асадова:
«Батьки – самий цінний актив у житті»
Саме завдяки енергії, небайдужості, активності батьків вирішилась ситуація з наданням іншого автобуса замість поломаного. Мама однієї дитини пішла в Києві до офісу «SHANS TUR», довго їх там «мучила» і таки добилась, що фірма за свій рахунок перевела кошти іншому перевізнику, чий автобус забрав нас з Одеси та довіз до Болгарії. Крім того, приємно радувала активність батьків у вайбері, під час форс-мажору. Якби з такою ж небайдужістю як до своїх дітей, люди віднеслись до проблем країни, впевнений Україна вже б давно обігнала США за рівнем розвитку. А так, на превеликий жаль, люди «включаються» лише тоді, коли їх щось зачепить особисто; а ще краще діють, коли зачепить їх дитину.
«Все вирішують особисті звязки»
Саме так нам була надана реальна допомога. Завдяки трьом телефонним звінкам Лариси Костянтинівни Рибченко до нас під’їхали волонтери, котрі привезли воду, печиво і «роздули» цю проблему у соцмережах. Далі по тій же схемі «особистих зв’язків» відбувся вихід на губернатора Одеської області, з вказівки якого по нас приїхав автобус з Одеси, на котрий ми з речами перегрузились. Він відвіз нас до школи-інтернату, де нас чудово погодували, дали відпочити: діти бігали у футбол, деякі сходили скупатись в морі. І навіть готові були нас там поселити для ночівлі. Важко навіть уявити, як би розгорталась ситуація без вищевказаних «особистих зв’язків».
«В житті потрібно за все платити»
Можливо це прозвучить цинічно, але в 23.00 до школи-інтернату приїхала знімальна група зняти сюжет для одеського телебачення, в котрому постраждалі мали висловити глибоку подяку губернатору Одещини за надану безкорисну допомогу. Тут в принципі було за що похвалити губернатора, хоча в цивілізованих країнах це називається «посадові обов’язки». В Україні, на жаль це працює інакше: рік тому читав в інтернеті, що у Вінницькій області в сільській школі замінили унітази в туалеті, так на відкриття нових унітазів з’їхалось 10 начальників обласного, районного, сільського і т.д. рівнів. Там було комічне фото, як вони всі в піджаках і галстуках стоять в тісній перед-туалетній кімнаті для перерізання стрічки. Мета одна – піар та «вішання медалей на груди».
«Українська поліція – віддзеркалення держави»
Директор одного з літніх таборів Херсонської області якось сказала на зборах вожатих: «Я вже давно зрозуміла, що ми живемо в державі, якої немає». Якось мені цей вислів запам’ятався і часто спостерігаю його в дії.
Після того як автобус вже годину простояв і стало зрозуміло, що це всерйоз і надовго, О.І. Рибченко зателефонував до Одеської поліції з проханням приїхати на місце події і зафіксувати факт поломки автобуса. З таким документом можна було б звертатись у майбутньому в страхову компанію чи з позовом до суду на безвідповідальність фірми-перевізника тощо. Офіцер дзвінок прийняв, записав паспортні дані Олександра Івановича і сказав, що патрульна машина виїзжає. А приїхала поліція аж через 4 години разом з автобусом, котрий відправився по групу за наказом губернатора. Це щоб ви собі розуміли кому служить в Україні правоохоронна система. Так навіть по прибуттю на місце події, поліція відмовилась складати Акт, про який її просили. Вся допомога охоронців закону – це супровід автобуса від місця поломки до школи-інтернату.
Анекдот по темі: «До службы в армии спал хорошо, потому что знал, что меня охраняют. Во время службы спал плохо, так как сам охранял. После службы вообще не сплю, так как знаю, как охраняют…»
«Корінь проблем у відсутності відповідальності»
За відсутність відповідальності фірми-перевізника і поліції вже було сказано.  Наталія Володимирівна Пивовар, людина зі значним досвідом, обрала таку ненадійну фірму-перевізника. В моменти часу-піку, коли всі люди на емоціях звертались до неї з претензіями, Наталія відповідала: «Я такий же турист, як і ви, і нічого не вирішую». Це як у біблійній історії Понтій Пилат вмивав руки, по суті віддаючи Ісуса Христа на розп’яття.
В день від’їзду було оголошено про те, що автобус приїде о 16.00 год (знову ж таки «SHАNS TUR» – представляє незабутні шанси). Пізніше оголосили, що автобус затримується і буде о 18.00 год. Група винесла речі для погрузки і просиділа на чемоданах практично до півночі. Не було жодної ясності, коли все ж таки автобус прибуде. Наталія в цей період десь зникла, Олександр Іванович її вишукував, пишучи у вайбер. Десь о 22 годині Наташа об’явилась – група дорослих і активних батьків обступили її з вимогою надати пояснення, документи на проїзд. Представлений документ виявився без печатки (правда для перевізника він мав силу), а за відповідальність Наталія в черговий раз «умила руки» і сказала, що за організацію перевезення нашої групи відповідав Олександр Іванович. Це було геніальне «переведення стрілок». Далі дискутувати ніхто не став – всі все зрозуміли.
МІЖНАРОДНИЙ МОЛОДІЖНИЙ ЦЕНТР «HAPPY LAND»
Якщо викинути з пам’яті дорогу, то відпочинок в Болгарії пройшов з приставкою «супер». Болгари навчились організовувати туристичний бізнес по вищому стандарту. Незважаючи на те, що приїхали ми опівночі, куратор готелю Віра Олександрівна підготувала для нас чудову вечерю і оперативно розселила по номерах.
Самі номери були гарні – душ, туалет, кондиціонер, телевізор, вихід на балкон. До моря пройти 5 хвилин. На території готелю спортивні площадки: окремо футбольна, волейбольна, баскетбольна. Для нашої групи керівництво готелю підготувало окремий павільйон, де дуже зручно було проводити лекції та змагання. Чудовий басейн, сцена, на котрій пройшло 2 концерти міжнародного фестивалю. Звісно неможливо оминути увагою і ресторан, де за системою «шведський стіл» організовано дуже смачне та різноманітне харчування.
З часу моєї роботи аніматором, готель значно покращився. Всі учасники нашої групи залишились дуже задоволені відпочинком. Маємо бажання наступним літом сюди повернутись.
ПРОГРАМА ЗБОРІВ
Це була зона моєї відповідальності. Вважаю, що програма літньо-шахових зборів була збалансованою. Щодня близько трьох годин група проводила на пляжі, розпочинаючи з ранкової зарядки з купанням за бажанням, далі обов’язковий вихід на пляж з проведенням планового заходу (захват флага, пляжне лімбо, пляжний футбол, одинадцять, вибивний, веселі старти, конкурси морських фігур та замків з піску), і вечірній вихід на пляж за бажанням, бували і нічні купання.
Шахова частина складалась з лекцій по пішаковому ендшпілю та спортивній психології та 4 шахових турнірів (гандикап, бліц, командний, схевенінген по пішаковому ендшпілю). Проводили це в денний час, коли сонце знаходиться в своєму зеніті.
Спорт був представлений змаганнями з піонерболу, баскетболу, пляжного футболу; цікавим був також квест «Знайомство з готелем». Дуже доречними були тематичні ігри: мафія (виручала в дорозі в критичних ситуаціях під час поломки автобуса), монополія (ідеально закрила ті дні, коли йшов дощ). До UNO та східно-логічних ігор справа не дійшла, так як у нас дорога «вкрала» 1 день відпочинку.
Екскурсії до аквапарку «Action Sunny Beach», чудового старовинного Несебру, по Сонячному Берегу будуть тими родзинками, котрі доповнять смачний торт відпочинку.
Також чудовим був міжнародний фестиваль «Сузір’я Орфею», котрий як це не дивно загалом пройшов в стороні від нашої групи. Про це напишу нижче.
Зверну увагу на професійно придуману систему мотивації у вигляді залікових балів. Напроти ресторану висів плакат, в якому всі учасники нашої групи набирали залікові бали за участь, активність, високі результати у всіх заходах програми. Перші 5 місць нагороджувались пам’ятними чашками з логотипом. Здавалось би проста ідея, але наскільки полегшувала життя нам, як організаторам. Діти через «не хочу» вставали на зарядку, практично не пропускали заходи і коли ми їх кудись кликали, завжди було питання: «А це на бали?».
Далі представляємо наш відпочинок постами з соціальної мережі facebook:
1.Всем привет. Бригантина шаховый лагерь, день прошел на одном дыхании. Отдельное спасибо Александр Рыбченко и Андрей Штукун за насыщенную программу, лекции, шахматные турниры, квесты, динамические игры, такие как сегодня Захват Флага на пляже, Пионербол, активность награждается балами. А завтра мы продолжим, что же нас ждёт?!
2.Болгария Шаховый клуб “Бригантина”.Солнечный берег, день третий. Сегодня берег Болгарии был усыпан флагами Украины, развлечениям нет предела, дети постоянно в движе! Лагерь набирает обороты, дети набираются сил и энергии!
3.Первое питание в отеле. Все наедаются и пополняют калории, после классного переезда!!! Море прозрачное, креветки приветливые!
4.Лекцию о психологической подготовке шахматистов и умении быстро восстанавливаться проводит тренер и шахматный психолог Андрей Корницкий

5.Командное первенство продолжается.

6.Замки на песке. Украина рулит.

7.Шахматная лекция. Ведут Штукун Андрей и Александр Рыбченко

8.Гуляли по старому городу. Двумя группами. Старшие с Андрей Штукун. Младшие с Александр РыбченкоАндрей Корницкий с родителями. Наши дети – большие молодцы. Всегда открыты к новому. А ещё у них очень развито чувство коллектива. Всегда готовы помочь, подождать, поддержать.

9.Привет. Шаховый лагерь Бригантина продолжает жить в Болгарии. Турниры, игры и поход в сказочный старый город Несебр, это то, что мы уже охватили ну и Спасибо опять же, Александр Рыбченко и Андрей Штукун!

10.Утро. Пляж. Играем в выбивного.

11.Потом, урок шахмат с Андрей Корницкий и Александр Рыбченко

12.Утро. А это будущие монополисты осваивают азы экономики в игре

13.Вот на каком паровозике мы отправились сегодня в путешествие.

14.Урок шахмат ведёт Андрей Штукун

15.Сегодня на пляже конкурс морских фигур

16.Летний лагерь Бригантина, это не только шахи,но и каждый день новые конкурсы на пляже,морские фигуры на песке,весёлые игры где дети физически окрепнут. К вечеру все очень быстро засыпают,после морского воздуха и активного отдыха. Как всегда огромное Спасибо, Александр Рыбченко и Андрей Штукун!

17.Вчера были в аквапарке. По – моему, сколько бы лет вам не было, в аквапарке мы все становимся детьми.

18.А сегодня, «Веселые старты». Шахматная и спортивная программы выполнены. Завтра едем домой

19.Сегодня уезжаем домой. А вчера вечером было подведение итогов и закрытие

РЕЗУЛЬТАТИ ТА ПРИЗЕРИ
Результати Гандикап-турніру

Результати Бліц-турніру

В загальному заліку призери наступні:
1 місце – Малінін Євген (339 балів)

2 місце – Головчак Марія (324 бали)

3 місце – Єрмак Артем (306 балів)

4 місце – Щетинін Михайло (296 балів)

5 місце – Кучер Софія (296 балів)

7.МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ “СУЗІР’Я ОРФЕЮ”
Офіційна сторінка організаторів: ПОСИЛАННЯ
Хочу зупинитись на певних деталях фестивалю з точки зору організації. Відразу зазначу, що фестиваль був дуже яскравим, цікавим та насиченим. 2 концерти проходили на сцені нашого готелю під відкритим небом. Інші три – в приміщенні в Старому Несебрі, в зв’язку з дощовою погодою. Фестиваль цього року був подвійним: болгарські організатори об’єднались з організаторами фестивалю «Самоцвіти» Західної України. В результаті було показано багато цікавих українських національних танців.
            Дивним для мене було те, що шахісти не проявляли інтересу до концертів. Хоча це була унікальна можливість побачити яскраві номери безкоштовно. Я пізно здогадався, що варто відвідування концертів мотивувати заліковими балами; хоча Олександр Іванович категорично виступив проти цієї ідеї, аргументуючи це тим, що киянам такі концерти нецікаві, так як у столиці вони бачили ще кращі. Тим не менш, в теоретичному майбутньому я вже такої помилки не допущу і за допомогою залікових балів заведу учасників шахової групи на фестиваль.
            Під час гала-концерту мав цікаву розмову з жінкою, котра привезла з під Києва колектив театрального мистецтва для участі у фестивалі. Від неї дізнався багато цікавих подробиць. Знайшла інформацію про фестиваль вона в інтернеті ще в січні і захотіла туди повезти своїх учнів. Підготовка забрала багато сил та нервів, оскільки не всі батьки мали фінансову змогу оплатити своїй дитині поїздку. Відповідно зі всього «арсеналу театральних номерів» довелось обирати ті фрагменти, котрі можна представити з учнями, що поїхали.
            Кожен учасник фестивалю (не колектив, а саме учасник) сплачував за участь у фестивалі внесок в розмірі 20 євро, а якщо він на сцені показував більше одного номера, тоді 30 євро. Учасників фестивалю було орієнтовно 150 чоловік. Таким чином, зібрані внески: 150 чол Х 25 євро = 3800 євро.
            На призи вручались дипломи різного ступеня кожному учаснику та кубок на колектив. Деяким колективам набори цукерок і двом колективам сертифікати на знижку на участь у фестивалі в Польщі. Додамо ще до витрат оренду необхідної апаратури для сцени. В акурат 2000-2500 євро чистого доходу організаторів.
            Ці факти я привів для того, щоб батьки та тренери розуміли наскільки заняття шахами є бюджетним порівняно з танцями чи співами. Також цікаво було спостерігати працю людей, котрі працюють незалежно від держави.
8.ЗАКЛЮЧНІ ШТРИХИ
            Хочу подякувати всім батькам, тренерам котрі з нами пройшли через «Крим і Рим». Після цих всіх подій ми стали загартованими та підготовленими. Не дарма ж народна мудрість каже, що «За одного битого двох небитих дають!»
            Завдяки вашій невидимій праці, по догляду за дітьми, ми як організатори змогли повністю зосередитись на культурній, спортивній, шаховій програмі. В результаті відпочинок вийшов по-справжньому незабутнім.
            «Перший млинець нанівець». В нас нанівець пішла лише дорога, все інше супер. Маша Головчак десь у інстаграмі писала, що система нарахування балів була місцями незрозумілою та сумнівною. Критика приймається і в майбутньому підійду до цього питання більш уважніше.  
            Бажаю всім яскравого літа. Якщо бажаєте літом-2019 взяти участь в «Bulgarian chess summer”, тоді встановіть дома копилку і починайте відкладати гроші. “Happy Land” чекай нас, ми повернемось, тільки не на автобусах фірми “Shans Tour”
            Я з вами прощаюсь ненадовго, оскільки після того як група відправилась з Сонячного Берега до Києва, я залишився у Болгарії для участі в 14-й Міжнародній Спартакіаді вчителів, учасників профспілки, котра проходила в м.Албена. Проте це вже інша історія… Очікуйте її в наступному матеріалі.
            З повагою, співорганізатор «Bulgarian chess summer», Андрій Штукун
P.S. На сайті “шахова паралель” закінчується трафік. Сайт загружений на 99%. Творець порталу Юра Іванішен не відповідає на телефонні дзвінки. Тому, якщо публікацій більше не буде, знайте що чекаємо появи Юри. Хоча в нього наразі яскраве студентське життя і шахи Житомирщини не в ТОП-списку життєвих пріоритетів.
Advertisements

One thought on “«Bulgarian chess summer 2018». Огляд

Додати коментар

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s