Дорошенко Віталій – Чуднів: 3-0!

 25-27 березня 2017 р. в м.Житомир у приміщенні обласної бібліотеки ім. О.Ольжича проходив Чемпіонат Житомирської області серед юнаків та дівчат до 10 років. В турнірі юнаків участь взяли 54 юні шахісти.
Спочатку про наболіле. Змагання проводив віце-президент Федерації шахів Житомирської області, тренер приватної шахової школи «Інтелект» Ігор Анатолійович Випханюк. На призи за 1-3 місця були вручені лише дипломи та медалі. І ось я, спускаючись сходами, зустрічаю новоспеченого чемпіона Житомирської області з шахів, 8-річного житомирянина Віталія Дорошенка. Він, дивлячись на мене щирими дитячими очима запитує: «А мені дадуть кубок за 1 місце?». Розуміючи, що від Випханюка І. дочекатись можна лише «дірку від бублика» пояснюю йому, що в цьому турнірі кубок йому не дадуть, проте це залежить не від мене; запрошую його через тиждень на свій турнір у смт Гришківці і кажу, що там буде і кубок, і грамота, і медаль, і 700 грн, і солодкий стіл, і класні фотографії. Не знаю наскільки це обрадувало юного хлопчика, який продемонстрував свій найвищий результат в кар’єрі. Сталось це в турнірі, котрий Президія Федерації надала проводити найжаднішому організатору Житомирщини.
Зі свого особистого досвіду: «Серпень 2012 рік. Працюю вожатим в таборі «ДЛО и О Радость» біля м.Севастополь (Крим). В табір заїхали діти зі спеціалізованої школи-інтернат м.Москва. Під час зміни в мене пропав мобільний телефон, а в мого колеги ноутбук. Це щоб ви розуміли контингент дітей. Одного дня директор табору побачив, що 5 хлопців вирили із землі «залізний гриб» – це така спеціальна споруда котрі вкопані в землю і захищають людей від пекучого сонця. Цього гриба ще не так просто викопати, оскільки він вкопаний вглиб на 2 метри. Але для таких дітей це не проблема. Директор, зібравши вожатих, вихователів і весь загін з якого були ті юнаки каже: «Завтра я зранку прийду в табір і щоб гриб був закопаний назад. Якщо цього не станеться, тоді ви повертаєтесь у свою школу в Москву».
Настає ранок, приходить директор туди де має стояти гриб і що ви думаєте? Гриба немає в принципі, він зник! Директор визиває хлопців, котрі його викопали і питає: «Де гриб»? Вони відповідають: «Ми прийшли після дискотеки, щоб його закопати, а його вже тут не було». Директор підняв на пошуки гриба весь технічний персонал – сторожів, прибиральників, вожатих. Обшукали весь табір і прилеглу до табору територію –гриба не знайшли! Таким чином винуватцям історія з грибом зійшла з рук. Спрацював принцип презумпції невинуватості: «Не спійманий – не злодій». А мораль цієї історії наступна: «Немає гриба – немає необхідності його закопувати!» А відповідно і проблеми немає.
Раніше я описував історію, як у фіналі Дитячого Кубку Житомирської області 2015 року моєму учню, 7-річному Максиму Бойку, котрий зайняв 1 місце, не дали кубка, проте Ігор Випханюк окрім грамоти і медалі подарував йому книгу про вбивства. І ось в даному турнірі організатор застосував принцип «Немає гриба – немає проблеми!». Вручив за 1-3 місця грамоту і медаль і скажіть «дякую». Призу немає, значить і проблеми немає.
Президент ФШЖО Артем Миколайович Сачук пояснює мені, що головна цінність даного турніру, що переможець отримує право за обласні кошти поїхати на Чемпіонат України. 
 Як організатор, відповідально заявляю, що коли Сачук А. або Випханюк І. у якійсь швейцарці, котру я буду проводити потраплять до трійки кращих, видам на приз лише грамоту та медаль і поверну внесок, котрий вони заплатили в турнір. І нехай відчують емоції Віталіка Дорошенка, Нікіти Раздобурдіна, Кості Яковенка, котрі при 54 учасниках, потративши 3 дні свого часу і кучу нервів, потрапили до трійки кращих і отримали таку серйозну нагороду.
А для батьків і інших тренерів, котрі мовчать і закривають очі на таку неповагу до дітей та їх результатів з боку Федерації, розповім наступну повчальну казку “Нове вбрання короля”:
«В одному королівстві до короля прийшли три шарлатани і сказали, що бажають йому пошити одяг, якого ще ніколи в світі ніхто раніше не бачив. Даний одяг, окрім небаченої краси, буде для короля ще виконувати дуже важливу річ – визначати всіх невірних підлеглих та зрадників. Проте на пошиття такого одягу потрібно потратити практично всю казну царства, багато золота та діамантів. Король погодився і наказав казначею надати виробникам одягу повний доступ до казни і будь-яку допомогу, котру вони побажають.
Шарлатани поступово почали грабувати казну і сплавляти золото та діаманти, котрі їм щодня приносили, до своїх схованок. А гінцям короля, котрі періодично приходили подивитись як триває процес пошиття одягу демонстрували звичайні маніпуляції руками, ніби вони розгортають одяг і нахвалюють його: «Гляньте яка прекрасна діамантова застібка, а тут золоте мереживо. А пояс з перламутру, такого ще світ не бачив». І відразу зазначали, що одяг незвичний і ті, хто його не бачить, отже вони невірні своєму царю. Перші радники, котрі доповіли королю що одягу не бачать відразу були повішені. А всі наступні завжди робили вигляд, що одяг бачать, оскільки не хотіли втратити свого життя. Так цей процес тривав, поки казна царства закінчилась.  
А тепер представте собі картину: зібрався весь народ на центральній площі і виходить на центр площі голий цар, впевнений в тому, що на ньому самий шикарний наряд у світі в який його одягнули шарлатани. Йде голий цар посеред свого народу, проте всі мовчать, оскільки знають, що якщо вони скажуть, що цар без одягу, то охорона їх відразу арештує і потім повісить. І ось якась маленька дитина, ну діти вони ж безпосередні і обманювати не вміють, каже: «Так цар же голий!» Потім інші діти підтримують цю хвилю і кричать «А чого цар голий? Де його одяг?» А після цього вже й дорослі підключаються і тут з’ясовується, що весь народ не бачить одягу. А це нереально, що весь народ невірний до свого царя. Таким чином афера шарлатанів була розгадана, вони були схоплені охороною, повернули все награбоване після чого їх самих повісили».
Так ось шановні батьки та тренери, мені особисто вже надоїдає, що я один розповідаю про мінуси Федерації. Виглядає це як «гавкання собаки». Невже мені більше всіх це потрібно? Якщо вас все влаштовує, тоді я більше не буду займатись критикою. Можливо одяг є на царю, а я один його не бачу. Майте мужність хоча б у коментарях написати свою думку та незгоду з відсутністю призів на Чемпіонатах області. Чуднів більше участі брати не буде в таких Чемпіонатах, де немає призів, нехай керівники Федерації і ті хто «бачить одяг» самі там грають.
Дякую за увагу. Тепер в мене совість чиста, я передав те, що відчував 8-річний діючий чемпіон області до 10 років.
Турнір юнаків проводився за швейцарською системою у 9 турів. Контроль часу: 30 хвилин + 30 сек/хід. Феноменальний результат показав житомирянин Віталій Дорошенко (тренер Роман Олексійович Хитрич), котрий набрав 8 очок із 9 і посів чисту першу сходинку. І це при тому, що Віталік ще має право двічі грати в цій же віковій групі! Просто супер. Юнак розширив мої тренерські горизонти в дитячих шахах – за один день обіграв трьох кращих шахістів Чуднова – Бойка Максима, Раздобурдіна Нікіту та Галанзовського Іллю! Макс та Ілля вже вигравали обласні турніри в березні, а Нікіта завоював срібло даного турніру. Підготовлені хлопці, з котрими ми на заняттях вже пройшли багато матеріалу, зокрема всі теми стратегії шахів з Програми підготовки шахістів-розрядників, рівня 1 розряд – кмс.

Щиро вітаємо тренера та батьків юного чемпіона. Відразу хочеться зазначити, що результат не є випадковим. У випадку Віталія працює так званий «трикутник успіху Боднара». Заслужений тренер України з Вінниці Микола Боднар в одному з відеороликів «Чуднівська вежа» відповів на питання «В чому секрет успіху в шахах?». Сказано було, що має бути декілька складових:
 1. Талановитий учень, котрий з захопленням, увагою та дисципліною поводить себе на заняттях та виконує всі настанови тренера;
 2. Тренер, котрий дуже любить дітей та шахи;
 3. Батьківська підтримка у вигляді психологічної підтримки та грошей на поїздки на різноманітні змагання та збори.
Так ось у випадку Віталія Дорошенка наявні всі три компоненти. Зокрема нещодавно він пройшов шаховий табір у Карпатах.
Зі свого боку обіцяю зробити все необхідне, щоб Чуднів на турнірах «повернув борги» діючому чемпіону області. Вже на наступний день після Чемпіонату темою заняття був розбір партій з юним талантом.
Приведемо партію Віталія Дорошенка з чемпіоном турніру «Малинська весна» Іллею Галанзовським.
26 березня 2017 р. м.Житомир
Чемпіонат Житомирської області до 10 років
Дорошенко Віталій – Галанзовський Ілля
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Кf3 Кf6 4.Кc3 Сg4 (Неодноразово своїм учням пояснював: якщо ферзь суперника має доступ на ферзевий фланг, то краще ферзевого слона притримати на початковій позиції. Ілля це знає, проте все-рівно поступає по своєму. В дітей часто простежується, що їм потрібно не один раз повторити, а ще краще програти партію через дану помилку, поки нарешті запам’ятається. В подальшій грі чорні могли б відчути проблеми на ферзевому фланзі при грі з більш досвідченим шахістом) 5.Кe5 Сf5 6.Фb3 b6 7.Сf4 (Діаграма 1. Сильний гравець розмінявся б у центрі і почав атаку ослаблених білих полів ферзевого флангу. Житомирянин же просто розвиває фігури і тому Іллю ці проблеми оминають стороною) 7. … e6 8.e3 Сe7 9.Фa4 Фc8 10.Лc1 0–0 11.Сe2 c5 12.0–0 Кbd7 13.Кc6 (Діаграма 2. Чорні запустили до свого табору «троянського коня», і відразу їх позиція стає програною. Проте майбутній чемпіон області замість накопичення позиційних переваг або отримання переваги двох слонів “позарився” виграти пішака а7, підставивши свого коня під зв’язку. Дитяче рішення) 13. … Лe8 14.К:a7 Фb7 15.Кcb5 Кb8 16.Фb3 Л:a7 17.К:a7 Ф:a7 18.Сf3 d:c4 19.Л:c4 (Діаграма 3. В даний момент позиція рівна. Чорні мають двох конів за туру, проте їхній армії бракує гармонії. Ілля робить стандартний розвиваючий хід конем і раптово виясняється, що ферзь потрапляє в капкан. Здавалось би після цього чорні можуть з чистою совістю здатись. Проте розпочинається саме цікаве) 19. … Кbd7 20.Лa4 Ф:a4 21.Ф:a4 c:d4 22.e:d4 h6 23.Сc6 Лd8 24.Сc7 Лc8 25.С:d7 Л:c7 26.Фa8+ Крh7 27.Сc6 g5 28.Фb8 Л:c6 29.Фb7 Сe4 30.Ф:e7 Крg6 (Діаграма 4. Позиція білих абсолютно виграна, у чорних за ферзя лише кінь і слон – явно недостатньо. Віталій наступним ходом вирішує підключити до атаки туру, проте серйозно ослабляє позицію свого короля. Гра вирівнюється, при умові, що чорні відразу заведуть туру на так званий «обжорний ряд», 2 горизонталь. Проте вони замість тури підключають в атаку коня і несподівано їм випадає шанс «забити гол у порожні ворота з 1 метру») 31.f4 Кd5 32.Фd7 К:f4 33.g3 (Діаграма 5. Після катастрофічного ходу білих, чорні просто мають поставити мат в 1 хід. Тим цікавіша ця ситуація, що чуднівчанин продумав над позицією приблизно 5 хвилин і мату не бачив. Натомість він вирішив зіграти по правилам атаки, розробленим 1 чемпіоном світу В.Стейніцом: «При веденні атаки в першу чергу дивись на те, чи не можна ввести в гру нові сили». Така можливість у чорних є – тура, котра не встигла вчасно зайняти передостанню горизонталь робить це зараз. Замість того, щоб забити гол, Ілля зіграв у стилі ФК «Барселона» – віддав пас своєму товаришу по команді) 33. … Лc2 34.Л:f4 g:f4 35.g:f4 Лg2+ 36.Крf1 Л:h2 37.Фd8 (Діаграма 6. Позиція залишається рівною – активність чорних фігур перекриває силу ферзя. Проте на дитячому рівні, очевидно що краще мати ферзя. Ця фігура справляє на дітей магічний вплив. Поступово білі доводять партію до перемоги) 37. … Сd3+ 38.Крg1 Л:b2 39.Фg8+ Крf6 40.d5 Л:a2 41.d6 Сe4 42.Фh8+ Крg6 43.d7 Лd2 і білі виграли 1-0
Діаграма 1
Діаграма 2
Діаграма 3
Діаграма 4
Діаграма 5
Діаграма 6
Найвищий успіх у свої кар’єрі продемонстрував також інший представник м.Чуднів Нікіта Раздобурдін, котрий набрав 7 очок із 9 і з найвищим додатком показником посів другу сходинку. Щирі вітання батькам юнака і побажання в наступних турнірах додати до срібла і турнірне золото.
Автор огляду, тренер м.Чуднів, Андрій Штукун

Advertisements

3 thoughts on “Дорошенко Віталій – Чуднів: 3-0!

 1. Ех…. Пам’ятаю я часи, коли саме змагання “чемопіонат області” було в серці, коли ти грав надзвичайно самовіддано за ідею, за звання чемпіона. Тоді ще ніхто і не думав про кубки, та, тим більше, гроші переможцю. Просто перемога на чо – найбільше досягнення для тебе та надзвичайна радість.
  Проте часи змінюються, а шахи розвиваються, вимоги до турнірів стають вищими, тому в даному питанні я підтримую Андрія стосовно призів.

  Подобається

 2. Конечно, когда мы играли в ЧО, мы не надеялись даже на медали, их попросту не было. Мы играли ради самого шахматного процесса, ради звания чемпиона. Тем не менее, одержав победу, мы радовались ей не менее, чем дети сейчас.
  Очень здорово что последние годы интерес к шахматам Житомира и области со стороны власти и меценатов возрос, так что теперь в ней проводятся турниры довольно большого масштаба. Однако, ошибочно воспринимать ценные призы как должное. Не всегда найдутся спонсоры, готовые поддержать тот или иной турнир. Тем более, что кубков и денежных призов на ЧО в этом году никто не обещал. Автор очень эмоционально и несдержанно выразил свое мнение по данному поводу, но весь этот хайп совершенно ни к чему. Принимая во внимание неуместный пример со сказкой про короля, это было целенаправленное оскорбление ФШЖО. Опираясь на аргумент выше (призы воспринимают как должное), оставляю ссылку на статью со схожей ситуацией (http://rep.ru/articles/1504-vladelets-produktovogo-magazina-perestal-razdavat-besplatnij-hleb-bednim-potomu-chto-ustal-ot-postoyannih-oskorblenij-i-obvinenij-v-zhadnosti/). Я считаю, что автору стоит еще раз переосмислить написанное им, возможно, в менее возбужденном на почве произошедшего состоянии, а также, чтобы не создавать новых конфликтов, публично извиниться перед ФШЖО. Данную же статью стоит исправить, чтобы отсутствовал вызывающий контекст. В конце концов, Андрей, ты ведь хотел поделиться достижениями Виталика, а не выделять ему лишь 2 абзаца всей статьи на фоне своих эмоций (не в обиду).

  Подобається

 3. Скільки людей – стільки й думок. Ти Денис пишеш, що я повинен вибачитись перед ФШЖО. А коли ФШЖО вибачиться перед Чудновом за те, що в фіналі дитячого Кубку Житомирської області вручили 7-річній дитині замість кубку книгу про вбивства?
  І якщо ФШЖО бідна, як церковна миша, тоді нехай не заважає і ми будемо проводити дитячі чемпіонати області в Чуднові з гарними призами.

  Подобається

Додати коментар

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s